VAŘENÍ A GRILOVÁNÍ

Informace

Naše prodejny

Naše prodejny

Provozovna v Bílovci, Opavská 270

Štítky

Odběr novinek

VAŘENÍ A GRILOVÁNÍ
 

VAŘENÍ A GRILOVÁNÍ 

Podkategorie

 • PLYNOVÉ VAŘIČE...
   
 • PLYNOVÉ VAŘIČE...
   
 • PAELLA

  Paella je typické španělské jídlo z rýže, podobné rizotu nebo kari. Pochází ze španělského města Valencie. Lidé, kteří ve španělsku nežijí, paellu obvykle vnímají jako národní jídlo španělska, ale většina španělů ji spíše pokládá za regionální pokrm, vyskytující se v oblasti Valencie. Obyvatelé Valencie ji naopak považují za jeden ze svých symbolů.

  Podobně jako v případě rizota existuje spousta receptů s různými ingrediencemi. Na rozdíl od rizota se však v paelle častěji objevují plody moře, zelenina a koření. Připravuje se na speciální nízké rovné pánvi s uchy zvané paellera a výsledný pokrm je méně lepivý.

  Paella se poprvé objevila v chudších oblastech na jihu španělska. Vznikla na rybářských lodích na způsob arroz caldoso; šlo tehdy o jedno z nejchudších jídel pro rybáře. Při přípravě paelly je nejdůležitější přísadou rýže, která se neomývá, jelikož škrob při vaření způsobuje potřebné zahuštění.

  Existují tři nejznámější druhy paelly:

  • Paella na valenciánský způsob (španělsky paella valenciana) obvykle obsahuje zeleninu, maso (kuřecí, králičí či kachní), hlemýždě, fazole a koření
  • Paella s mořskými plody (paella de marisco) nahrazuje maso a hlemýždě mořskými plody a neobsahuje fazole
  • Paella mix (paella mixta) je libovolnou kombinací masa, mořských plodů, zeleniny a fazolí. Dalšími důležitými přísadami jsou šafrán a olivový olej.


  Paella se po dobu přípravy ničím nezakrývá. Posléze se může přikrýt poklicí či folíí a dát nad páru asi na 30 minut, aby "došla". Rýže se nikdy nenechává zcela dovařit, má být naopak uvnitř lehce křupavá. Velkou chybou, které se dnešní kuchaři dopouštějí, je míchání ryb (resp. mořských plodů) s vepřovým či drůbežím masem, protože pak chutná i kuřecí nebo jakékoli jiné maso jako ryba. Tento mix se spíše objevuje ve vnitrozemí a na severu španělska. Pokrm by nikdy neměl být ostrý či pikantní. Rozšířená informace, že španělé mají rádi ostrá jídla, je spíše mýtus. Jen mizivé procento lidí si paellu skutečně přiostří.

 • ELEKTRICKÉ VAŘIČE
 • PŘÍSLUŠENSTVÍ KE...